Çin’in hızlı değişimi aile birliğini tehdit mi ediyor ? Çin ‘geride kalmış’ çocuklardan oluşan bir nesil yetiştiriyor

Çin’in milyonlarca göçmen işçisi gibi Chen ve karısı da, üç yıl önce güneydeki hızla gelişen Guangzhou kentine iş aramak için gittiklerinde tek kızlarını geride bıraktılar.
Ancak bir zamanlar evinin, dokuz yaşındaki çocuğunun büyükannesiyle birlikte büyümesi için rahat ve güvenli bir yer olduğunu düşünen Chen, geçen yıl Kasım ayında yardım çağrısı aldığında bu inancı paramparça oldu. “Bizi arayıp eve dönmemiz için yalvarmaya devam etti. Kendini iyi hissetmediğini, sürekli moralinin bozuk olduğunu ve canının yandığını söyledi” diyen Chen, Çin’in orta kesimindeki Hunan eyaletindeki memleketi Xiangxiang’dan telefonla CNN’e konuştu.
Kızı, ikna çabaları ve gözyaşlarıyla sonunda ona sorunun ne olduğunu anlattı: Öğretmeni tarafından tecavüze uğramıştı. Chen, daha sonra ona iki yeni defter verdiğini söyledi.
Devlet medyasının bildirdiğine göre kendisi, öğretmenin beş kurbanı olduğu iddia edilenlerden biriydi ; bunların hepsi 14 yaşın altındaydı ve aynı okula gidiyordu . “Okula zarar geleceğini hiç düşünmemiştik. Eğer okul güvenli değilse güvenlikten bahsedecek bir şey yok” dedi Chen.

‘Kolay hedefler’
Tüm Çin Kadınları Vakfı’nın istatistiklerine göre bu dava, Çin’de ebeveynlerinden biri veya her ikisi olmadan büyüyen tahmini 61 milyon “geride kalan” çocuğun (ülke genelinde beşte biri) içinde bulunduğu kötü duruma ışık tuttu .
Rakamlar, 18 yaşın altındaki yaklaşık 30 milyon çocuğun evde ebeveyni olmadığını ve iki milyon çocuğun yetişkin bir vasisi olmadan kendi başının çaresine bakabildiğini gösteriyor .
Bu, tüm zamanların en büyük insan göçü olarak tanımlanan olayın yürek burkan bir sonucudur; yaklaşık 250 milyon kişi, kıyıdaki fabrika kasabaları ve şehirlerinde geçimini sağlamak için Çin’in daha fakir iç bölgelerini terk etti. Bu aileler her yıl yalnızca birkaç gün yeniden bir araya geliyor; çoğunlukla bu yıl 31 Ocak’ta başlayan Bahar Şenliği veya Yeni Ay Yılı sırasında bir araya geliyorlar.
“Farklı Bir Çocukluk: Çin Kırsalında Geride Kalan Çocuklar” kitabının yazarı Ye Jingzhong, Chen’in kızı çocuklarının cinsel saldırganlar için kolay hedefler olduğunu söylüyor.
Ebeveynlerin özenli bakımı ve denetiminden yoksun olduklarını ve genellikle akrabalara ve daha az sadık vasilere emanet edildiklerini söylüyor.
Ye, CNN’e şunları söyledi: “Materyalist değerler kırsal kesime sızıyor ve ebeveynleri onlara doğruyu yanlıştan ayırmadıkça, onlar (çocuklar) kolaylıkla şeker ve yeni cep telefonları gibi yemlerin tuzağına düşüyorlar.”
Devlet haber ajansı Xinhua’ya göre , kırsal bölgelerde geride kalan kızlara yönelik cinsel saldırılar, bildirilen saldırıların çoğunluğunu oluşturuyor. Raporda, Guangdong eyaletindeki Huazhou gibi bazı yerlerde vakaların yüzde 94’ünün geride kalan çocuklardan oluştuğu da belirtildi.
Xinhua, Chen’in kızının derse gittiği kasabadaki yetkililerin, eğitim denetimini iyileştirmek ve öğretmen etiğini güçlendirmek için okullara “güvenlik toplantıları” düzenleme talimatı verdiğini söyledi. Okulların ayrıca öğrencileri cinsel istismara karşı hangi faktörlerin savunmasız bıraktığını ve başta kızlar olmak üzere tüm öğrencilerin güvenliğinin nasıl garanti altına alınabileceğini araştırması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Duygusal maliyetler
Çin’in geride kalan nesli yalnızca cinsel saldırı ve taciz gibi ciddi suçlara karşı savunmasız değil; uzun vadeli ayrılığın hem çocuklar hem de ebeveynler için duygusal maliyetleri var.
“Keşke Bahar Şenliği sırasında eve gelebilselerdi. 12 yaşındaki Xiaoli, Çocuk Hakları ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Merkezi (CCRCSR) tarafından Çin’de geride bırakılan çocuklarla ilgili yeni bir raporun yazarlarına, “Bir şekilde ailemizde istenmeyen bir yük gibi hissediyorum” dedi.
Ebeveynleriyle ilişki kuramayan 61 milyon çocuğunuz varsa bu toplum için çok travmatiktir.
Rapor, ankete katılan 877 göçmen ebeveynin %82’sinin kendilerini yetersiz bulduğunu ortaya çıkardı.Geride kalan iki çocuğun annesi olan 33 yaşındaki A-ying, oğlunun telefonlarına cevap vermek istemediğini söyledi.“Bizden hoşlanmamasının nedeni, kendisine yeterince bakmadığımız için bizi suçlaması. Birlikte yaşamak ilişkimizi daha sevgi dolu hale getirmeye yardımcı olurdu.” A-ying’in rapora göre söylediği aktarıldı.
Kuruluşun Pekin merkezli genel müdürü Sanna Johnson, etkilerin geniş kapsamlı olduğunu söylüyor. Siz de onun endişelerini paylaşıyor, duygusal açıdan kopuk büyüyen, ihtiyaç anında ulaşamayan bir toplum hayal ediyorsunuz.
“Geride kalan nesil reşit olduğunda bunun doğrudan sonuçlarının ne olacağını söylemek zor, ama korkarım ki bu ‘uyumlu bir toplum’ yönünde işe yaramayacak” dedi.

CNN, Çin Eğitim Bakanlığı ile temasa geçti ve yetkililerin “geride bırakılan” çocukları korumak için ne gibi önlemler aldığına ilişkin soruların yanıtını bekliyor.
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OCED) 2013 rakamlarına göre Çin, kırsal alanlarda danışmanlık sağlamak üzere daha fazla sosyal hizmet uzmanı işe alıyor ve hükümetin sosyal hizmet harcamaları 2008’den 2012’ye ortalama %24 arttı.
Kırsal okullar daha fazla yatılı olanak sağlıyor ve hükümet, göçmen işçilerin çocuklarını daha küçük şehirlere getirmesini zorlaştıran kısıtlamaları gevşeteceğinin sinyalini verdi; ancak Pekin gibi daha büyük şehirler önerilen değişikliklere dahil değil.Ancak Ye, Çin’in geride kalan çocukları için işlerin ancak yetkililerin onların durumunu ciddiye almasıyla düzelmeye başlayacağını söylüyor.
“Kırsal Çin’in gerçekte neye ihtiyacı olduğunu içten bir endişeyle düşünmeye başlamanın zamanı geldi.”
Çin’in son on yıldaki ekonomik patlamasına rağmen, ülkenin güneybatısındaki Guizhou eyaletindeki uzak Dali köyünde kırsal yaşam çok az değişti.

Bir Çin köyünde hayat nasıldır?
Chen, memleketine döndüğünde kızıyla ilişkisini yeniden kurmaya çalışıyor. Kendi içine kapandığını, yabancılardan kaçtığını ve çoğu zaman sessiz gözyaşları döktüğünü söylüyor.Ay Yeni Yılı’ndan sonra onu yanında dekoratör olarak çalıştığı Guangzhou’ya götürmeyi planlıyor ve annesi ona bakmak için işinden ayrılacak.
Chen, okul tarafından kendisine teklif edilen 10.000 yuan (1650 $) tazminat ücretini kabul etmeyi reddetti. Yerel yetkililerin özür dilemediğinden öfkeli ve kızının tecavüzcüsünün “haklı olarak mahkum edildiğini” görmek istediğini söylüyor.
Xinhua’ya göre Aralık ayından bu yana davayla ilgili olarak bir adam gözaltına alındı ​​ancak duruşma için herhangi bir tarih belirlenmedi.
Chen yalnız bir savaş veriyor ve diğer suçlayıcıların ailelerinin parayı alıp unutmak için ellerinden geleni yapmaktan mutlu olduklarını hayal ediyor.
CNN’e, dönem başlarsa ve fail olduğu iddia edilen kişinin parmaklıklar ardında olmaması halinde Çin Yeni Yılı tatilinden sonra okulda “sahtekarlık” yapmayı planladığını söyledi.
“Belki de başka çocukların kızımızın yaşadıklarını yaşamaması için şiddete başvurmak zorunda kalacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir