Çekirdeği bile şifa oluyor kanseri de durduruyor. Hasadı erken başladı tarlada kilosu 10 TL

Mersin’de mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava tarım şehrimizde hasatların ürününe göre 20 gün kadar erken başlamasına neden oldu.

Erdemli ilçesinde masrafı az olduğu için ‘sarı altın’ olarak dillendirilen Malta eriği (yenidünya) kızarınca üreticiler de toplamaya başladı.

Bahçelere giren işçiler meyveleri özenle toplayarak kalitesine göre sınıflara ayırıp, kasalara yerleştiriyor. Meyvelerin birinci kalitesi 40-45, ikinci kalitesi 25-30 üçüncü kalitesi ise 10-15 TL’ye alıcı buluyor.

Yenidünya meyveleri Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Konya başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafına gönderiliyor.

Üretici Kürşat Durmaz, “Bu sene ürünlerimiz güzel, birinci ve ikinci sınıf olarak kalite ayrımı var. Fiyatlar iyi memnunuz. Türkiye’de sadece Mersin Erdemli, Tarsus ve Antalya’nın Alanya ilçesinde üretiliyor. Genel olarak iç piyasaya ayrıca ihracata da gönderiliyor” dedi.

Verimin bu sene güzel olduğuna değinen Halil Keskin de, “İklimden dolayı hasat bu sene erken başladı. Malta eriklerinin hepsi kızardı. Eskiden tepeden başlıyor yavaş yavaş aşağıya doğru kızarıyordu. Bu sene komple kızardı. Şu anda birinci kalite 40-45, ikinci kalite 25-30’a, üçüncü kalite ise 15 TL’ye gidiyor” diye konuştu.

Malta eriği zengin bir A vitamini kaynağıdır ve aynı zamanda B6 ve C vitamini deposudur. çevirir. Bağışıklık sistemine katkıda bulunur, hücre hasarını önlemeye yardımcı olur ve göz ile cilt sağlığı için faydalıdır.

Lifli ve sulu bir meyve olan malta eriği vücudun hararetini alıyor, kan şekerini düzenliyor. Sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler ve kilo vermeye yardımcı olur.

Stresi azaltmaya ve uykuya daha rahat dalmaya yardımcı olur. Antioksidanlar içerir ve kalp hastalıklarından ve kanserden korur.

Potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve az miktarda demir içeriğiyle vücudun mineral ihtiyacına katkıda bulunur. Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

Çekirdekleri böbrek taşlarının düşürülmesine ve yaprakları da kozmetikte ve diğer alanlarda kullanılabilir. 100 gram malta eriği sadece 50 kalori içerir. Mevsiminde güzel bir ara öğün seçeneğidir. Malta eriğini meyve salatalarında, yoğurtla ya da sütle birlikte tüketebilir, hatta yemeklerinizde bile kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir