Blue Origin, kaza sonrası verdiği 2 yıllık aranın ardından altı turisti bugün uzayın sınırına fırlatacak

T24 Dış Haberler

Blue Origin’in turizm roket, mürettebatsız bir test uçuşunun başarısız olması sebebiyle verdiği iki yıllık aranın ardından altı turisti uzayın sınırına taşıyacak. 

“New Shepard” isimli roket ve kapsülü, 19 Mayıs Pazar yani bugün TSİ 16.30’da, Blue Origin’in ABD’nin Texas eyaletindeki özel tesislerinden fırlatılacak. NS-25 adı verilen misyon, Jeff Bezos’un kurduğu şirketin internet sitesinden canlı yayınlanacak. 

NS-25, Blue Origin’in şu ana kadar yaptığı 7. mürettebatlı uçuş olacak ve kapsülde altı turist bulunacak: yatırımcı Mason Angel,  Brasserie Mont-Blanc kurucusu Sylvain Chiron, girişimci Kenneth L. Hess, emekli muhasebeci Carol Schaller, pilot Gopi Thotakura ve emekli ABD Hava Kuvvetleri pilotu Ed Dwight. Dwight, 1961’de dönemin ABD Başkanı John F. Kennedy tarafından ülkenin ilk siyah astronotu olmak üzere aday gösterilmişti. 

90 yaşındaki Dwight, uzaya çıkmış en yaşlı insan olacak. Uzay Araştırmaları Pilot Okulu’nun tamamlaması ve Hava Kuvvetleri tavsiyesi almasına rağmen Dwight, NASA’nın astronot ekibine girememişti. Dwight hayatına bir girişimci ve heykeltıraş olarak devam etti. 

Misyon sırasında mürettebat, saatte 2 bin milden fazla hızda seyahat edecek. 

Roket kapsülü, Dünya yüzeyinden 100 kilometre yükseklikte bulunan ve uzayın başladığı irtifa olarak kabul edilen Karman çizgisinin ötesine fırlatacak.

New Shepard programı, aralık ayında kazadan sonra ilk başarılı denemesini yapmıştı. 

2022’deki başarısız deneme

New Shephard roketi ve uzay aracı, 12 Eylül 2022’de araştırmalarda kullanılmak üzere birtakım bilim araçlarıyla yüklü halde fırlatılmıştı. Fırlatmadan yaklaşık 1 dakika sonra aniden alev aldı. New Shephard kapsülü arızayı tespit edip başarılı bir şekilde kendini roketten uzağa fırlattı ve paraşütle güvenli iniş yaptı. 

Blue Origin daha sonra arızanın nedeninin roketin alt kısmındaki alevli egzozu yönlendiren büyük bir koni olan motor nozulundaki bir sorun olduğunu açıkladı. Şirkete göre, yerleşik bilgisayarlar arızayı doğru bir şekilde tespit etti ve motoru kapattı.

Blue Origin, kapsülün düştüğü yerde kimseyi yaralamadığını ve taşıdığı bilim araçlarının da kapsülün de tekrar uçabileceğini ifade etti. 

Fonksiyon gösteren bir motoru kalmayan roket ise çakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir